Komu kibicuje Viktor Orban?

„Ferenc nie powie złego słowa na Viktora Orbána. Premier zawsze pierwszy wyciąga rękę na powitanie. W ogóle nie jest zarozumiały. Sam chodzi na zakupy do sklepu, a na mecze piłki nożnej przychodzi bez towarzystwa ochroniarzy. — Równy gość — przekonuje Ferenc, zanim wychyli drugą setkę pod trzecie piwo.” (wypowiedź mieszkańca Felcsut, źródło wiadomości.onet.pl)

Uwielbia sport, a na punkcie piłki nożnej ma prawdziwą obsesję. Sam grał w amatorskich rozgrywkach, jeszcze w okolicach 40. roku życia. Do tej pory w wolnych chwilach zamienia salę obrad na zielony trawiasty prostokąt z dwoma bramkami. Viktor Orban kocha futbol.

Viktor Orban – źródło PAP

„Dziewięćdziesiąt procent czasu wolnego poświęcałem piłce nożnej. Pozostałe dziesięć zostawało na dziewczyny.” – tak wspomina lata szkolne Viktor Orban

Inwestycje

Przy ogromnych dofinansowaniach z państwowych dotacji na Węgrzech wybudowano ponad 30 nowych stadionów.

Prawdziwą perełką jest Puskas Arena – Stadion Narodowy w Budapeszcie. Obiekt niedawno gościł m.in. finał Ligi Europy oraz mecze Mistrzostw Europy. Całkowity koszt budowy nowoczesnej areny wyniósł ok. 610 milionów euro.

Beneficjentami polityki stały się również kluby ligowe. MTK Budapeszt (zarządzane przez jednego z założycieli rządzącej partii Fidesz), Ferencvaros, Debreczyn, MOL Fehervar czy Mezokovesd Zsory (prezesem klubu jest wiceprezes Fidesz oraz sekretarz stanu – Andres Tallai) mogą poszczycić się nowoczesnymi stadionami.

Do finansowania sportu zachęca węgierskie prawo, które przewiduje nawet 70-procentowe ulgi podatkowe dla firm przeznaczających środki na tego rodzaju wsparcie.

Felcsut na salonach – „pomnik korupcji oraz megalomanii”

Sportowy kompleks wybudowany za ponad 60 milionów euro. Jeden z najpiękniejszych stadionów w Europie. 10 boisk treningowych. Akademia z internatem. Klub grający w Ekstraklasie.  To wszystko we wsi liczącej 1800 mieszkańców. Jak to możliwe?

Viktor Orban zadbał, aby piłka nożna na najwyższym poziomie zawitała do jego rodzinnej miejscowości. W tym celu założył w 2005 roku drużynę „Labdarugó Akadémia Felcsút”, która niedługo później została przemianowana na Puskas Akademia FC.

Nazwa

W nazwie klubu widnieje nazwisko Ferenca Puskasa, jego przydomkiem nazwano również stadion (Pancho Arena). Legendarny węgierski piłkarz nigdy nie postawił stopy w Felcsut. Nie ma też nic wspólnego z miasteczkiem znajdującym się 50 kilometrów od Budapesztu.

„W dniu 17 listopada 2006 roku Puskás zmarł na zapalenie płuc. Od 2000 roku chorował na Alzheimera. Zaledwie dziewięć dni później Orbán spełnił swoje pierwsze marzenie. Nazwa Felcsút FC została przemianowana na Puskás Akadémia, co było idealnym momentem na złożenie hołdu piłkarzowi, który stał się legendą. Wiele lat później, w 2012 roku, wdowa po Puskásie przekazała rzeczy i wspomnienia męża na rzecz Akademii, która w tym małym miasteczku zbudowała muzeum.” (pledgetimes.com)

„Kibice innych klubów postrzegają Puskas Akademię bardzo negatywnie. Zarówno z powodu faktu, że jest sztucznym tworem z niewielkiej miejscowości, jak i z powodu przeznaczanych na nią rządowych środków, które nie dają widocznych efektów w postaci rzeczywiście godnych uwagi wychowanków. Najbardziej wrogo nastawieni są fani Honvedu Budapeszt, bo wychowankiem właśnie tego klubu był Ferenc Puskas. Na jednej z ich głównych flag widnieje nawet napis „Puskas – Kispest – Hungary”, nawiązujący do miejsca urodzenia jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii światowej piłki.” – dodaje autor bloga Węgierski Futbol

Akademia

Akademia nie stawia na młodzież – to główny zarzut wobec projektu z Felcsut.

W obecnym sezonie kadry zaledwie trzech drużyn z ligi węgierskiej mają niższą średnią wieku od Puskas Akademii. Ale. Trzon zespołu stanowią obcokrajowcy. Na kontraktach znajduje się aktualnie 15 graczy spoza Węgier – 9 z nich pojawiło się na boisku w barwach Akademii podczas ostatniej potyczki ligowej.

„Akademia w Felcsut jest słynna, lecz jak na razie nie z powodu swoich utytułowanych wychowanków. Co prawda można ich znaleźć w reprezentacji Węgier, a Roland Sallai gra nawet w niemieckim Freiburgu, niemniej jednak wciąż jej dorobek szkoleniowy przy poniesionych wydatkach jest mizerny.” – Węgierski Futbol

Pancho Arena

Kompleks sportowy wyróżnia się na tle sielankowego krajobrazu Felcsut. Znajduje się nieopodal domku letniskowego Orbana, zasłania żonie prezydenta widok z kuchni.

Robi jednak wrażenie na odwiedzających. Główny stadion to modernistyczna budowla z falującym dachem oraz ozdobnymi drewnianymi sklepieniami pnącymi się w górę dookoła wnętrza. Wygląda niczym synonim wdzięku i bogactwa. Może pomieścić niespełna 4 tysiące widzów. Trudno go zapełnić. W ubiegłym sezonie mecze Puskas Akademia odwiedzało średnio 1600 kibiców.  

Koszt budowy kompleksu wyniósł ponad 60 milionów Euro. Pieniądze na budowę pochodziły z wielu firm, które łączyło jedno – bliskie związki z rządzącą partią Fidesz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZLfkNzsBpgc

Hydraulik

Zwykły hydraulik stał się najbogatszym człowiekiem w kraju. Na Węgrzech życie pisze filmowe scenariusze. Lorinc Meszarosz. Burmistrz Felcsut. Prezes Puskas Akademia. Właściciel potężnych firm. Posiada większość krajowych mediów. Przyjaciel Orbana.

Odkąd Orban objął władzę w 2010 roku, Meszarosz zaczął się bogacić. Aktualnie jest jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie.  

W ostatnich latach Puskas Akademia należy do węgierskiej czołówki, grają regularnie w eliminacjach do europejskich pucharów.

Pytania do autora bloga Węgierski futbol

Czy powalczą w przyszłości o mistrzostwo?

Węgierski Futbol: Szczerze mówiąc, nie wiem czy Puskas Akademia zdobędzie w przyszłości mistrzostwo Węgier. Na razie liga jest absolutnie zdominowana przez Ferencvaros Budapeszt. Wszystko jest oczywiście możliwe. Wątpię jednak, aby nastąpiło to w najbliższych latach

Co sądzą Węgrzy o Puskas Akademia?  

Opinia publiczna to złożona kwestia. Dzieli się ona na Węgrzech na zagorzałych zwolenników i równie zagorzałych przeciwników polityki Viktora Orbana. Wyborcy rządzącej partii nie widzą w tej inwestycji niczego złego. Reszta Węgrów uważa klub za przejaw megalomanii szefa rządu. Orban jest porównywany przez swoich krytyków do rumuńskiego komunistycznego przywódcy Nicolae Ceausescu, który w swojej rodzinnej miejscowości Scornicesti także wybudował stadion i stworzył sztuczny klub.

Jaka jest twoja opinia o klubie?

Moja opinia o Puskas Akademii jest raczej negatywna i odbieram ją zwyczajnie jako megalomański projekt. Nie podoba mi się już sam fakt łączenia Puskasa z Felcsut, czyli miejscowością, w której legendarny piłkarz przecież nawet nie był. Może przychylniej patrzyłbym na ten projekt, gdyby rzeczywiście bardzo dobrze szkolił piłkarzy, ale przecież w tym sezonie regularnie w podstawowym składzie Puskas Akademii wychodzi siedmiu obcokrajowców…

***

„Węgierski futbol nie jest zwykłą rozrywką, to część życia narodu węgierskiego oraz ważny elementem tożsamości narodowej.” – Viktor Orban

Jego miasteczko, jego piłka nożna, jego Węgry

***

Autor tekstu – Arkadiusz Brzękowski

Na pytania w artykule odpowiadał autor bloga – „Węgierski Futbol”. Zachęcam do zaobserwowania jego strony, jeśli chcecie być na bieżąco z piłką nożną na Węgrzech – https://www.facebook.com/wegierska.pilka

źródła artykułów, które pomogły w stworzeniu tekstów onet.pl, weszlo.com

Poprzedni artykuł z serii – komu kibicują prezydenci

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *