FC Eindhoven – w cieniu piłkarskiego giganta

Najbardziej rozpoznawalną piłkarską marką w południowo-wschodniej części Holandii jest PSV Eindhoven. Obejrzenie meczu tej drużyny to zapewne cel niejednego piłkarskiego podróżnika. Zachęcają do tego ceny biletów lotniczych. Podróż z Polski do Eindhoven można upolować nawet za 200 złotych w dwie strony. Problem pojawia się jednak przy próbie kupna wejściówki na mecz. Około 95% stadionu Phillipsa (PSV) zarezerwowane jest dla karnetowiczów, a to oznacza, że nabycie biletu, a zwłaszcza biletów graniczy z cudem.

Wizyta na meczu II ligi holenderskiej

I tutaj z alternatywą przychodzi FC Eindhoven. II-ligowy klub gra na kameralnym stadionie, który rzadko się zapełnia. Bilet kupić można już za 10 euro. Poziom sportowy jest naturalnie niższy, ale to nadal sposób na przyjemny piłkarski wieczór. A przecież, ile znacie osób, które mogą powiedzieć: „Byłem na meczu II ligi holenderskiej”.

Mecze Eerste Divisie (II Liga Holenderska) rozgrywane są zazwyczaj w piątkowe wieczory.  Wybrałem się na mecz przeciwko Jong AZ (druga drużyna AZ Alkmaar). Jest to przeciwnik średnio atrakcyjny dla fanów, więc stadion Jana Louwersa zapełnił się może w połowie. Obiekt może pomieścić 4200 widzów. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się mecze FC np. z derbowym rywalem Helmond Sport czy z zasłużonymi klubami jak: Ado Den Haag, czy FC Groningen.

Wrażenia

Na plus zasługuje poziom sportowy widowiska. W drugiej lidze holenderskiej gra sporo graczy, którzy chcą się wypromować do lepszych klubów. Zwłaszcza w drużynach rezerw (np. w AZ na boku obrony zagrał młodzieżowy reprezentant Portugalii – Goncalo Esteves). Panowała wysoka „kultura gry”, po placu biegali dobrze wyszkoleni technicznie zawodnicy, a piłka szybko poruszała się po sztucznej murawie. Na uwagę zasługują strzelcy bramek. Ozan Kokcu z FC (najlepszy strzelec zespołu), a po stronie AZ Ricuenio Kewal. Obaj skrzydłowi mogą w przyszłości zagrać na wyższym poziomie. Ten pierwszy zawodnik jest nawet powoływany do reprezentacji Azerbejdżanu.  Ten drugi rozgrywa pierwszy udany sezon w karierze, co stanowi pewne ryzyko dla potencjalnego nabywcy. A może przebije się do AZ w Eredivisie?

Fani FC Eindhoven uformowali niepozorny młyn, który generował pojedyncze okrzyki. Miłośnicy kultury ultras mogliby być nieco zawiedzeni. Panowała atmosfera bardziej piknikowa.

Garść przydatnych informacji, jeśli chcielibyście kiedyś odwiedzić ten stadion

  • Poziom rozgrywkowy – 2. liga holenderska (Eerste divisie)
  • Cena biletu – 10 euro
  • Cena szalika – 15 euro
  • Stadion znajduje się na skraju parku, 4 km od centrum Eindhoven
  • Dużą zaletą jest bliskość z piłkarzami oraz swoboda poruszania się po obiekcie

Byliście już kiedyś na stadionie Jana Louwersa, a może planujecie taką podróż?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *